ТУРЕЦКИЙ ЯЗЫК. Türkçe oğreniyorum. Русский язык. Rusça oğreniyorum.

Объявление

УЧИМ ТУРЕЦКИЙ ЯЗЫК
Facebook Grubu · 25.597 üye
Gruba Katıl
📌 Присоеденяйтесь к нашей группе в фейсбук ❗Мы научим Вас турецкому языку за 3 месяца.

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.

Вы здесь » ТУРЕЦКИЙ ЯЗЫК. Türkçe oğreniyorum. Русский язык. Rusça oğreniyorum. » dersler » 9.ders. Rusça'da İşaret Zamirleri

9.ders. Rusça'da İşaret Zamirleri

Сообщений 1 страница 2 из 2

1

этот - bu
тот - şu, o
таков, такой - öylesi
столько - bunca

Rusçada en sık kullanılan işaret zamiri "этот" (bu) ve ismin çekim hali, cins, tekil-çoğul durumuna göre değişimi:

Tekil                                                                                  Çoğul
                Eril                                                 Dişil         Nötr
Yalın hal    этот                                                  эта           это             эти
-in hali      этого                                                 этой         этого         этих
-e hali       этому                                                этой         этому         этим
-i hali        этого (calılarda), этот (cansızlarda)      эту          это             этих (canlılarda), эти (cansızlarda)
ile hali       этим                                                  этой         этим           этими
-de hali     об этом                                              об этой    об этом      об эти

этот, тот, такой изменяются по родам, числам и падежам.

Местоимение таков изменяется по родам и числам:таков, такова, таково, таковы.

Обратите внимание!

о том — об этом
о той — об этой
о тех — об этих

0

2

Rusça İşaret Zamiri Этo

Bildiğiniz gibi Türkçe'de birçok işaret zamiri vardır: bu,şu,o,bunlar,şunlar,onlar...Rusça'da ise durum daha farklıdır..Ruslar sadece bir işaret zamiri kullanır.Bu işaret zamiri de этo dır. этo işaretzamiri bu,şu,o,bunlar,şunlar,onlar gibi anlamlarda kullanılabilir

этo oкнo (eta akno) bu penceredir

этo шкаф (eta şkaf) şu dolaptır

этo стул (eta stul) bu sandalyedir

Soru CümlesiSoru cümlesi yapılırken cümlenin sonuna soru işareti konulur ve ses tonunda ayarlama yapılır.

Olumlu Cevap

Olumlu cevap verilirken cümlenin başına "evet" anlamına gelen "да " eklenir.
этo студeнт ? (eta sıtudient) bu erkek öğrenci midir ?

да , этo студeнт. (da,eta sıtudient) evet , bu bir erkek öğrencidir.

этo тeтрадь ? (eta tetrad ) bu defter midir ?

да , этo тeтрадь (da,eta tetrad) evet, bu defterdir.

Olumsuz Cevap

Olumsuz cevap verirken ise "этo" dan sonra olumsuzluk eki olan "нe" yi ekleriz.İsterseniz cümle başına "hayır" anlamına gelen "нeт" sözcüğünü de ekleyebilirsiniz.
этo тeтрадь ? (eta tetrad ) bu defter midir ?

нeт, этo нe тeтрадь , этo газета (nyet, eta niye tetrad, eta gaziyeta) hayır , bu defter değil , bu gazete.

этo нe тeтрадь (eta niye tetrad) bu defter değil.

(alıntıdır)

0

Вы здесь » ТУРЕЦКИЙ ЯЗЫК. Türkçe oğreniyorum. Русский язык. Rusça oğreniyorum. » dersler » 9.ders. Rusça'da İşaret Zamirleri

Рейтинг форумов | Создать форум бесплатно