Чтение.

Merhaba! Ben Melek.
Burası benim mahallem. En büyük hobilerimden biri hafta sonları mahallede vakit geçirmek.
Evim, Ulus Caddesi’nde. Her sabah evden çıkıyorum ve Atatürk Caddesi’ndeki parka gidiyorum.
Burası çok güzel bir yer. Her yerde ağaçlar ve yürüyüş yerleri var.
Burası her sabah çok kalabalık oluyor. Birçok insan sabahları burada spor yapıyor.
Çocuklar top oynuyor, salıncakta sallanıyor. Burada yaklaşık bir saat yürüyüş yapıyorum.
Yürüyüşten sonra parkın içinden geçiyorum ve Mevlana Caddesi’ndeki kafede kahvaltı yapıyorum.
Kafenin sahibi Ali Bey. Onun kafesi senelerdir burada. Mahallede başka birçok kafe var. Ama onunki farklı. Buradaki yemekler çok lezzetli ve burası rahat bir mekan. İnsanlar çok güler yüzlü. Ben burada güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra Ulus Caddesi’ndeki alışveriş merkezine gidiyorum.
Alışveriş merkezinin içinde mağazalar ve sinemelar var. Ben boş zamanlarımı burada geçiriyorum. Alışveriş yapıyorum ve sinemaya gidiyorum. Benim evim yakında, bir nehir var.
Genellikle işten çıktıktan sonra nehrin kenarındaki kafelere gidiyorum, çay içiyorum ve buradaki manzarayı izliyorum. Burada dinleniyorum. Mahallemde her şeyi bulmak mümkün. Evimin karşısında bir spor salonu, onun biraz ilerisinde bankalar, arka sokağımda hastane, market var. Burada yaşamak güzel.

Aşağıdaki cümleler doğru ise ‘D’ yanlış ise ‘Y’ yazalım.
1. Melek, mahallesinden memnun.                      (  )
2. Atatürk Caddesi’ndeki kafenin yanında nehir var. (  )
3.  Mevlana Caddesi’ndeki kafenin sahibi Ali Bey. (  )
4. Mağazalar, Mevlana Caddesi’nde.                     (  )
5. Spor salonu, Melek’in evine yakın.                 (  )
6. Melek, Ali Bey’in kafesini beğeniyor.              (  )